Fjällräven

Webová stránka značky: Fjällräven

 

Åke Nordin, svetová legenda outdoorových aktivít a jeden z najvýznamnejších švédskych inovátorov a podnikateľov, ešte ako chlapec vymyslel svoj vlastný batoh s vonkajším rámom a vo svojich 24 rokoch sa rozhodol založiť firmu Fjällräven. Fjällräven bol od základov vybudovaný v Örnsköldsviku a stal sa ikonou na celom svete.

 

 

ZAKLADATEĽ ÅKE NORDIN
Už ako 14-ročný vytvoril outdorové vybavenie, ktoré predal ľuďom, s ktorými sa stretol pri svojich výletoch do hôr. Svoju firmu Fjällräven založil v roku 1960 po dokončení výsadkárskeho výcviku v Karlsborg. Åkeho silný podnikateský duch spolu s pevným a cieľavedomým prístupom, neotrasiteľným presvedčením a s výnimočne ľahkými produktmi spôsobili, že sa firma vybudovaná od základov v mestečku Örnsköldsvik veľmi rýchlo rozrástla. Vďaka Åkeho priekopníckym novinkám, ako bol hliníkový rám na batohy, alebo prvý dvojplášťový stan, si Fjällräven čoskoro vybudoval silnú pozíciu na outdoorovom trhu. Fjällräven a jeho výrobky sú pre mnoho ľudí symbolom a značkou outdoorového vybavenia a každodenného života.

HISTÓRIA G-1000
V roku 1960 nebolo outdoorové oblečenie tak funkčné ako dnes. To sa stalo veľmi zrejmé v priebehu škandinávskej expedície do Grónska v roku 1966 (počas ktorej Fjällräven testoval svoje nové revolučné tepelné stany). Po diskusiách s členmi expedície sa Åke Nordin, zakladateľ Fjällräven, začal pohrávať s myšlienkou výroby bundy a nohavíc na pobyt v prírode. Åke ušil bundu z materiálu, ktorý sa pôvodne ukázal ako príliš ťažký pre výrobu jeho stanu - a tak sa zrodil prvý odev Fjällräven. Skúsil túto bundu na trek do hôr a mal pocit, že má presne tie vlastnosti, ktoré mu u outdoorového oblečenia chýbali. Jediná vec, ktorá potrebovala zlepšenie, bola schopnosť odpudzovať vlhkosť. Åke si spomenul na dobu, ktorú ako dieťa strávil s kamarátmi na skokanskom mostíku v jeho rodnom meste Örnsköldsvik. Vtedy si okrem lyží začali voskovať aj zadnú časť nohavíc, aby zabránili presakovaniu vlhkosti. Åke experimentoval so zmesou včelieho vosku a parafínu, ktorý zapúšťal do látky pomocou fénu svojej manželky. A ono to fungovalo - vosk urobil bundu odolnou voči vode, vetru a dodal jej ešte väčšiu celkovú odolnosť.

G AKO GRÓNSKO
Táto nová látka, ktorá sa stala jednou z najodolnejších v oblasti outdooru, bola pomenovaná G-1000. G - samozrejme ako Grónsko. Vosk dostal názov Greenland Wax (grónsky vosk). Bunda bola predstavená v roku 1968 ako Greenland Jacket (grónska bunda) a stala sa obľúbenou súčasťou mnohých outdoorových šatníkov.
Od svojho založenia preukázala G-1000 svoju všestrannosť a silu pri nespočetných dobrodružstvách a výpravách po celom svete. A Fjällräven naďalej rozvíja túto tkaninu.

SPECIALIZED X FJÄLLRÄVEN
Kalifornský Specialized a švédsky Fjällräven spojili sily a predstavili projekt nekonečné dobrodružstvá: spojenie myšlienok a kultúr, kde sa snúbi výkonnostný prístup Specialized, ktorý sa snaží hýbať planétou vpred pomocou cyklistiky, a Fjällrävenu, venujúci sa nadčasovému designu a udržateľnej funkčnosti vo svete outdooru.

 

Žiadne produkty značky Fjällräven sa nenašli...