Haibike prekonal očakávania - najširší modelový rad ebikov

Motor Yamaha PW-X

Nový motor PW-X váži 3,1kg a je teda o 380g ľahší než súčasný motor PW. Druhým zlepšeným parametrom je veľkosť. PW-X je aj menší a to o 13% objemu. Úspory na rozmere sú v parametroch šírka a hĺbka. Dĺžka zostala pôvodná – 128 mm.

Aj napriek zníženiu veľkosti a hmotnosti však motor PW-X nie je slabší. Práve naopak, zlepšil sa maximálny krútiaci moment, zlepšený je odpich a kadenčná krivka. Na novom motore Yamaha sa zvýšil počet západiek hnacieho systému z dvoch na štyri. Reálne je teda v zábere dvojnásobok západiek ako doteraz a preto je nástup asistencie motora pri prvom šliapnutí do pedálu omnoho akčnejší.

Výkon a nový režim EXPW
Yamaha tiež intenzívne pracovala na krivke výkonu novej jednotky. Práve táto hodnota bola v minulosti predmetom kritiky, že sila klesá rýchlejšie pri vyššej kadencii. Nový PW-X zvyšuje maximálnu kadenciu pre asistenciu oproti súčasnému limitu o 100 otáčok za minútu a tiež splošťuje krivku pre ďalšiu až najvyššiu pomoc. K dispozícii je navyše najnovší a najsilnejší režim asistencie motora s mimoriadnym výkonom, ktorý je určený pre najťažšie a najnáročnejšie terény. K súčasným štyrom režimom (Eco +, Eco, Standard a High) pribudol pri tomto motore režim s označením EXPW. K dispozícii je aj nový “outdoorovejší” displej, ktorý ukazuje aký režim práve používate a nový je aj prepracovaný prepínač režimov.

Kompatibilná batéria 
Yamaha tiež aktualizovala batériu. Nielen k novému motoru vyvinula novú 500Wh jednotku, podobnú tej, ktorú poznáme z Bosch-u a Shimano. Výhodou je aj úplná kompatibilita s pôvodným motorom PW, takže si môžete k vášmu motoru dokúpiť novú baterku a jazdíte ešte ďalej a viac.

Rozšírená škála displejov


Ďalej sa výrazne rozšírila škála displejov. Bosch doplnil k svojmu pohodlnému displeju Intuvia a upgrade displeja Nyon aj vyladený minimalistický BOSCH Purion. Bosch Purion je kombináciou jednoduchého ovládania a intuitívneho displeja. Ten ukazuje okrem výdrže batérie aj rýchlosť, cestný mód, vzdialenosť a celkovú prejdenú vzdialenosť. Okrem toho si viete bicykel s počítačom takto pripojiť cez micro USB k počítaču, aby ste ho mohli diagnostikovať v prípade problému. Zároveň vám bicykel cez počítač pripomenie, kedy má ísť na servis.

Na Bosch Purion sa nachádza aj Walk asistent v prípade, že chcete bicykel tlačiť vedľa seba. Bosch Purion sa však okrem zmeny dizajnu a ovládania príliš nezmenil. Módy jazdy ostali zachované a je ich naďalej päť – Turbo, Sport, Tour, Eco a Off režim.

zdroj, obr.: www.ebajk.sk, http://techbox.dennikn.sk/
(spracované)