Krosový alebo horský bike - podľa čoho sa rozhodnúť?

Základom správneho výberu akéhokoľvek bicykla sú odpovede na tri kľúčové otázky:

Kde chcete jazdiť - v akom teréne budete prevažne bicyklovať?
Ako často budete jazdiť - koľko času chcete na bicykli stráviť?
S kým budete bicyklovať - sami, s rodinou, v skupine?

Ak je vašou odpoveďou na otázku o teréne „náročnejší horský terén, les, chcete pohodlne prekonávať korene stromov, kamene a iné nečakané prekážky“, vhodnejší je horský bicykel.

Ak ste odpovedali, že vám stačí „ľahší terén, nespevnené poľné cesty, hrádza rieky, vyjazdené lesné cestičky bez prekážok a asfaltka“, vyberte si krosový bicykel.

V čom sa odlišujú?

Horské bicykle delíme na tri základné typy. Prvým typom sú bicykle s pevným rámom aj pevnou prednou vidlicou, druhý typ má odpruženú prednú vidlicu a tretím druhom sú celoodpružené biky určené na športové jazdenie. Najobľúbenejším, aj najčastejšie používaným je druhý typ, teda s pevnou zadnou časťou rámu (hardtail) a prednou odpruženou vidlicou, ktorá dokáže príjemne vypružiť nerovnosti terénu. Je vhodný do náročných, členitých horských terénov a na nespevnené cyklistické cesty, zvládne rýchlejšiu jazdu po rovine, aj jazdu do kopca. Celoodpružené bicykle sú vhodné do náročného terénu, na zdolávanie prekážok v teréne, na pretekárske maratónske jazdenie a rýchlu jazdu po zjazdovkách.

Krosové alebo trekingové bicykle sú niečo medzi cestnými a horskými. Majú väčšie kolesá so širšími plášťami, ktoré vám umožnia pohodlne prejsť aj ľahší terén, napríklad nespevnené cyklotrasy na vidieku, do technického terénu alebo na zjazdy v lesnom teréne však vhodný nie je. Považujeme ich za univerzálne bicykle do tzv. bežného terénu na rekreačné použitie a sú vhodné pre každého člena rodiny, na rodinné výlety, a tiež na jazdy s partiou podobných cyklistických nadšencov. Ak trávite väčšinu času na bicykli na asfaltových cestách, potom môže byť krosový alebo trekingový bicykel vybavený pevnou vidlicou. V ostatných prípadoch je lepšia odpružená vidlica, ktorá je pri jazde na nespevnených vestách pohodlnejšia. Podobné je to s odpruženou sedlovkou. Brzdy na krosových a trekingových bicykloch sú už v súčasnosti väčšinou kotúčové, ktoré sa ľahšie ovládajú a sú aj účinnejšie. Ak si vyberiete hydraulické kotúčové brzdy, brzdenie zvládnete aj jedným či dvomi prstami.

Aký bike je lepší, ak je odpoveď „chcem mať možnosť prejsť každý terén“?

Platí, že kým s horským bikom prejdete v podstate každým terénom, krosový bicykel vám takúto možnosť neposkytne. Z tohto hľadiska je MTB univerzálnejší, ak chcete bicykel, s ktorým nemusíte rozmýšľať nad náročnosťou terénu a obmedzovať sa pri jeho výbere. Horský bike to zvláda vďaka širším kolesám a menšej veľkosti, vďaka čomu sa v terénu aj ľahšie ovláda. V menej náročnom teréne je však zbytočne ťažký, takže šliapanie vás bude stáť viac sily, čo však dokáže vyriešiť verzia e-bike s prídavným motorom, ktorý vám jazdu výrazne uľahčí.

Horské aj krosové biky sú v ponuke aj ako elektrobicykle. Elektromotor k vášmu šliapaniu pridá energiu z batérie, vďaka čomu budete mať pocit, že idete po rovine, aj keď pôjdete do kopca.

Ak sa neviete rozhodnúť a chcete si bicykel vyskúšať, žiadny problém. Informujte sa priamo v našich špecializovaných predajniach na možnosť zapožičania testovacích bicyklov, alebo vyplňte tento formulár.  

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie